Lilia ogrodowa – podstawowe informacje

Lilie to piękne kwiaty. Pionierami w ich hodowli byli Chińczycy i Japończycy – właśnie stamtąd przywędrowały na Stary Kontynent. Dziś cebulki lilii to podstawowy asortyment sklepu oferującego rośliny i sprzęt ogrodniczy. Wiele osób nie wyobraża sobie bez nich przydomowych działek, a fani upraw doniczkowych z dumą eksponują je na balkonach.

Odmiany

Różnorodność kolorystyczna sprawia, że lilie są bardzo pożądane choćby w miejskich parkach. Doskonale pod kątem barw uzupełniają się z szałwią czy przegorzanem. Najpopularniejsze odcienie, czyli biały, czerwony, żółty, pomarańczowy i różowy chętnie adaptowane są do różnego rodzaju kompozycji w ogrodach publicznych. Każdy szanujący się ogrodnik zna ich następujące odmiany:

  • lilie azjatyckie,
  • amerykańskie,
  • botaniczne,
  • orientalne,
  • trąbkowe,
  • mieszane.

Cebulki lilii są wykorzystywane na szeroką skalę nie tylko na terenach doglądanych przez samorządy i inne instytucje. Te nieprzekraczające pięćdziesięciu centymetrów wysokości stanowią idealne dopełnienie cieszących się sławą skalniaków, które znajdziemy zarówno na podwórkach domów jednorodzinnych, jak i ogródkach działkowych.

Sadzenie i hodowla

Świeże sadzonki najlepiej wkopywać na głębokość około piętnastu centymetrów w glebę bogatą w próchnicę, przepuszczalną i pulchną. Cebulki lilii można umieszczać w ziemi wiosną i jesienią. Po ustąpieniu mrozów (przyjęło się, że jest to połowa kwietnia), trzeba rozpocząć proces sadzenia. Nie powinien być dłuższy niż 2-3 tygodnie, czyli maksymalnie ma trwać do początku maja. Natomiast jesienią niezbędne prace dobrze realizować od pierwszych dni września do połowy października. W przypadku tego drugiego terminu mądrze zabezpieczyć cebulki lilii rozdrobnioną korą lub torfem, gdyż okażą się skuteczną ochroną przed zgubnym działaniem niskich temperatur.

Lilie po wykiełkowaniu należy regularnie podlewać oraz ściółkować grunt wcześniej wspomnianymi korą i torfem. Przyczyni się to do znacznego uproszczenia hodowli oraz uzyskania relatywnie szybkiego wzrostu roślin.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *