Efektywna hodowla tulipanów

Któż z nas nie zna tulipanów? To chyba najpopularniejsze w Polsce kwiaty, również sławne na całym świecie. Pionierami w ich hodowli stali się Holendrzy i nikomu nie chcą oddać palmy pierwszeństwa w tej branży, choć kilka innych państw zaciekle z nimi konkuruje. Cebulki tulipanów są niezwykle chodliwym towarem, jednak nie ma większych problemów, by je swobodnie nabyć. Jaka zatem powinna być ich uprawa, by przyniosła zachwycający efekt?

Dużo słońca i dobrej jakości gleba

Cebulki tulipanów najlepiej wyrastają w dobrej jakości oraz odpowiednio nasłonecznionej glebie. Przed wsadzeniem należy użyźnić grunt nawozem mineralnym o stosunkowo wolnym działaniu, wskutek czego będzie on relatywnie długo uwalniał swoje pozytywne właściwości. Wszystkie prace wykonujemy we wrześniu i październiku. Jesień to idealna pora roku do owych zabiegów. Sadzonki wkopujemy na głębokość od dziesięciu do piętnastu centymetrów. Mądrze umieścić je w specjalnie przygotowanych do tego plastikowych koszyczkach, gdyż stanowią skuteczną ochronę przed gryzoniami.

Walka z niskimi temperaturami

Choć klimat ociepla się, to nie wolno bagatelizować zjawiska niskich temperatur. Zima lubi zaskakiwać – wiedzą o tym drogowcy, dlatego byłoby miło, gdyby nie musieli się o tym przekonywać również ogrodnicy. Cebulki tulipanów przykrywamy torfem, ściółką, korą, słomą lub stroiszem. Dwa ostatnie zabezpieczenia usuwamy wiosną, natomiast cienka warstwa kory i torfu w najcieplejszych porach roku uchroni ziemię przed zachwaszczeniem i nadmiernym wysychaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *