Czosnek ozdobny popularną rośliną ogrodową

Czy jest na świecie ktoś, kto nie zna czosnku? To pytanie retoryczne, bo oczywiście, że nie. No może z wyjątkiem małych dzieci. One jeszcze nie rozumieją, że te nieduże, okropnie pachnące i paskudnie smakujące cebulki są składnikiem setek potraw oraz cechują się szeregiem pozytywnych właściwości dla naszego organizmu. Jednak czy wszyscy dorośli zdają sobie sprawę z faktu, że czosnek ozdobny robi w ostatnich latach furorę wśród ogrodników? Taka informacja dla wielu jest z pewnością sporym zaskoczeniem. Zatem dlaczego czosnek ozdobny sukcesywnie powiększa liczbę swoich fanów?

Bogata historia

Ta roślina charakteryzuje się bardzo długą historią. Pierwsze wzmianki o jej uprawie pochodzą z Azji, a same informacje datuje się na około 5 tysięcy lat wstecz. Nic więc dziwnego, że Chińczycy czy Japończycy opanowali hodowlę czosnku do perfekcji. Z kolei dla starożytnych Egipcjan najprawdopodobniej był kultowy, gdyż poświęcili mu nawet specjalne grafiki wewnątrz piramid. Mieszkańcy Pompejów także byli jego fanami, czego najlepszym dowodem są malowidła umieszczone na ścianach budynków tego niegdyś znamienitego miasta.

Różnorodność kolorystyczna

Czosnek ozdobny może pochwalić się zadziwiającą paletą kolorów obserwowaną podczas kwitnienia. Oczywiście mowa tu o poszczególnych odmianach. Wobec powyższego wyróżniamy gatunki ubarwiające płatki na odcienie niebieskiego, purpury i fioletu. Jednak najpopularniejsze są białe. Ich nieskazitelność przywodzi na myśl niewinność, toteż dla wielu osób są symbolem właśnie tej cechy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *